Jdi na obsah Jdi na menu
 


Riziko únavového lomu

1. 9. 2014
1. Korespondence rizika s mezním stavem
 
           Uvedené platí pro houževnaté kovové materiály. Při větším počtu cyklů než 500  anebo při neošetřené vibraci potrubí hrozí úvavový lom. Mezní stav je možné najít v příslušných kapitolách na těchto našich stránkách. Předpokládáme dokonalou výstupní kontrolu, týkající se výroby, montáže i návrhu, včetně provedeného výpočtu na únavu a včetně potlačení vibrací, příslušná kapitola zde.
 
2. Určení maximální hodnoty pro provoz

           Při větším počtu cyklů než 500 musí být v projektu  proveden výpočet na únavu anebo výpočet spolehlivosti pro danou životnost a pro únavovou odolnost konstrukce. V takovémto případě musí být jasně definována maximální životnost potrubí a z ní odvozen podle tabulky maximální dovolený počet základních cyklů. Sledování skutečného počtu základních cyklů musí být upraveno v provozním řádu.

 
3. Způsob kontroly
 
          Únavový lom začíná v místě koncentrace napětí, tj. v místě svárů a na tvarovkách. Začíná většinou z povrchu, proto je zde namístě vizuální kontrola, ale i kontrola ostatními metodami NTD. Obzvláště vhodná pro rozvíjející se únavový lom je metoda akustickými emisemi. Vhodná je i tlaková zkouška.