Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elektricky vodivé pospojení a zemnění potrubí

24. 3. 2014

            Potrubí a jeho jednotlivé díly musí být vodivě pospojeno/propojeno a zemněno s ohledem na požadavky ČSN EN 62305 a ČSN 33 2000, aby byla zajištěna účinná ochrana před bleskem a vlivy statické elektřiny a související ochrana před nebezpečným dotykový napětím.

            Zemnění. Jedná se o propojení jednotlivých tras / potrubních větví provozního potrubí se zemnící sítí stavby. Propojení se provádí šroubovým spojem s vějířovými podložkami, zemnícím lankem s očky, FeZn pásku anebo tyčí odpovídajícího průřezu s ohledem na přechodový odpor. Místa propojení musí být před propojením zbavena konzervačních látek a nátěru.

            Pospojení / propojení. Pro řádné provedení zemnění je nutné zajistit řádné vodivé pospojení/propojení jednotlivých částí potrubní trasy / potrubní větve – tj. všech potrubních dílů v trase / větvi instalovaných. Toto propojení je prováděno:

Nerozebíratelné za pomoci svarů – toto platí pro potrubní trasy celosvařované,

Rozebíratelné za pomoci přírubového spoje a použitých vějířových podložek

            Platí, pro rozměry šroubů až do rozměru M 24 kdy pro běžné provozní látky / media jsou vždy minimálně dva spoje na přírubě opatřeny vějířovými Zn podložkami – alternativně lze použít i podložky vějířové provedené z nerezu.

 

 

Normy, kde je možné nalést další informace 
 
ČSN 33 2030 Elektrostatika - Směrnice pro vyloučení nebezpečí od statické elektřiny.