Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odvození zatížení potrubí od proudění tekutiny okolo překážky

4. 10. 2013

 

1. Zatížení od průtoku tekutiny okolo překážky  (např. snímače měření)

            Poruchy hladkého proudění tekutin v potrubních systémech mohou způsobovat vibrace. Vibrace tekutiny mohou být přeneseny do vlastního potrubí a za některých okolností mohou být generovány oscilace s velkou amplitudou. Potrubní systém může být závislý na řadě zdrojů buzení současně a může být požadována komplexní analýza pro posouzení těchto vlivů a následných vlivů na potrubí. Velké množství z údajů požadovaných pro předpověď pohybu potrubí se odvozuje experimentálně a vztahuje se ke konkrétním podmínkám a geometrii.

            Přítomnost tělesa v cestě proudu tekutiny vytvoří po směru průtoku víry, které jsou tvořeny v pravidelném proudu střídavě po stranách objektu. Tento vír může být vytvořen trubkou umístěnou v proudění, např. teploměrem nebo jiným měřícím přístrojem. Tyto víry vytvářejí střídavou sílu na objekt, která je kolmá k proudění a menší oscilující sílu ve směru proudění.

Dále viz kapitola 7. v publikaci "Jak na potrubí? E-kniha o výpočtech potrubí", kterou si můžete stáhnout na našich stránkách.