Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. Vytypování na výpočtu závislých potrubních prvků

16. 3. 2015

1. Podpěry potrubí

1.1. Statické podpěry

         Podle tabulky zatížení podpěr přiřazujeme ve výpočtu použitému typu podpěry jeho velikost (nosnost). Typy podpěr jsou vyjmenovány zde. Výpočet jejich nosnosti je  v kapitole 19.  publikace "Jak na potrubí? E-kniha o pevnostních výpočtech potrubí", kterou si můžete stáhnout na těchto stránkách. 

1.2. Pružné podpěry

        Většina programů pro výpočet potrubí dokáže vypočítat tuhost pružiny pružného závěsu či pružné podpěry. Pro určení konkrétního typu pružiny je též důležitý vypočítaný zdvih a zatížení za studena při montážní teplotě, viz též  kapitola 19. publikace "Jak na potrubí? E-kniha o pevnostních výpočtech potrubí", kterou si můžete stáhnout na těchto stránkách. 

1.3. Dynamické podpěry

       Jde o specifikaci zařízení sloužící k zatlumení kmitů anebo přeladění potrubí mimo budící frekvenci. Více  v kapitole 19.  publikace "Jak na potrubí? E-kniha o pevnostních výpočtech potrubí", kterou si můžete stáhnout na těchto stránkách. 

 

2. Kompenzátory

      Silové působení kompenzátorů na okolní potrubí je popsáno v kapitole 17.  publikace "Jak na potrubí? E-kniha o pevnostních výpočtech potrubí", kterou si můžete stáhnout na těchto stránkách. . Ve výpočtu jsou však důležité určit nejen tuhosti potrubí, ale i posuvy. Proto je nejlépe postupovat postupným přibližováním (aproximací).

1. Odhadneme tuhosti  a zástavbovou kompenzátorů a provedeme výpočet. Jako výsledek výpočtu bereme posuvy (axiální, laterální, angulární).

2. Na základě posuvů a zadaných tuhostí vybereme na základě dokumentů výrobce přesně specifikovaný kompenzátor.

3. Provedeme konečný výpočet, kdy zkontrolujeme všechny adekvátní mezní stavy potrubí.