Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úbytek tloušťky stěny potrubí s časem (koroze, eroze)

7. 8. 2014

1. Koroze/ eroze - všeobecné informace

        Všeobecné informace o korozi, erozi a pevnostním výpočtu jsou v příslušných kapitolách  na těchto našich stránkách. Vliv koroze a eroze při tvorbě potrubní třídy je uveden v kapitole o korozi a erozi  na těchto našich stránkách.

 

2. Původní mezní úchylky tloušťky stěny potrubí

         Původní mezní úchylky tloušťky stěny potrubí a původní parametry a sigma normálového rozdělení jsou určeny v předchozích kapitolách.

 

3. Změna parametrů pravděpodobnostního normálového rozdělení tloušťky stěny potrubí působením koroze/eroze

           Působením koroze anebo eroze  (tj. zeslabováním stěny v čase) se mění spolehlivost, která je na začátku provozu, tedy při nulovém korozním úbytku, jistě vyšší než na konci provozu při maximální korozním úbytku. Korozním a erozním působením   se  pravděpodobnostní rozdělení účinků zatížení mění, určitě se zvyšuje hodnota parametru umístění (mí).

           Při určitém zjednodušujícím výpočtu se nabízí předpoklad, že se mění pouze tento parametr umístění (mí), parametr měřítka (sigma) zůstává od výroby stále stejný. Parametr umístění (mí) se v tomto předpokladu mění v rozsahu korozní/erozní přidavku tloušťky stěny trubky.  (Korozní/erozní přídavek viz odkazy v první kapitole na této stránce)